Ubezpieczenie narciarskie

https://mentorui.pl/blog/50/ubezpieczenie-narciarskie

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Zima zbliża się wielkimi krokami, jakie masz plany na tegoroczne śnieżne szaleństwa? Wielu Polaków wybiera się na narty lub snowboard w nasze góry lub na zagraniczne stoki. Aby zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń pierwszym krokiem po zarezerwowaniu terminu powinno być wykupienie polisy turystycznej z odpowiednim rozszerzeniem.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie narciarskie ? 

Duże znaczenie ma to, czy stok, na który się udajemy znajduje się w Polsce, czy za granicą. Różnica polega na tym, że jeśli nieszczęśliwy wypadek zdarzy się w kraju, nie płacisz za akcję ratowniczą. Za granicą wszystkimi kosztami obarcza się osobę poszkodowaną. Co ważne, karta EKUZ pozwala tylko na dostęp do publicznej opieki medycznej. Nie zawsze jest ona całkowicie darmowa. Aby mieć pewność rekompensaty kosztów leczenia i akcji ratowniczej wykup polisę narciarską.  
Dzięki ubezpieczeniu narciarskiemu oprócz pomocy finansowej otrzymasz także:  
- pokrycie kosztów leczenia,  
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej, 
- transport do placówki medycznej, 
- pomoc organizacyjną i wiele innych przydatnych w takiej sytuacji zastosowań.  

Polisę możemy także rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu.  
Sprawdź też 5 najważniejszych kwestii przy zakupie ubezpieczenia na narty za granicą 

Najważniejsze jest to, aby polisa była dedykowana dla Ciebie i pokryła opłaty w placówkach medycznych danego państwa. Przed wyjazdem zorientuj się więc, jakie są średnie koszty. 

Narty w Polsce 

Nawet jeśli swoje zimowe pasje będziesz realizować w kraju ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest takie samo. Co więcej koszty, na które jesteś narażony to także uszkodzenie sprzętu, czy utrata bagażu. Wybierając polisę zwróć uwagę, czy ma ona te ryzyka w zakresie.  
  
Bez względu na to, czy sporty zimowe uprawiasz w Polsce, czy za granicą należy zachowywać ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Więcej o nich przeczytasz w tekście o regułach międzynardowej federacji narciarskiej

Kiedy przyda się ubezpieczenie narciarskie

Wyobraź sobie, że suniesz po stoku i …  

1.    Zderzysz się z kimś na stoku z Twojej winy  
Sytuacja 1: nagle zauważasz w oddali dawno niewidzianego znajomego odwracasz się na sekundę i…zderzasz się z innym narciarzem. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do zdarzenia, które pociągnie za sobą uszkodzenia ciała innej osoby, konieczność jej rehabilitacji, czy dłuższego leczenia. 
Rozwiązanie: Ubezpieczenie narciarskie a konkretnie OC w życiu prywatnym zapewni pomoc finansową osobie poszkodowanej przez Ciebie. 

2.  Akcja ratownicza za granicą  
Sytuacja 2: W trakcie wyżej opisanego wypadku na zagranicznym stoku Twoja noga ulega złamaniu.  Masz problem z chodzeniem, konieczne jest wezwanie śmigłowca, który przewiezie ciebie ze stoku do szpitala,  za śmigłowiec i pomoc ratowników należy zapłacić. 
Rozwiązanie: Wszystkie koszty akcji ratowniczej zostaną pokryte przez ubezpieczyciela – do wysokości sumy ubezpieczenia wskazanej w ramach assistance. W niektórych TU na koszty leczenia i assistance jest jedna SU, a w innych koszty assistance i ratownictwa nie mają limitowanych sum (to rozwiązanie jest lepsze). 

3.    Pobyt w szpitalu
Sytuacja 3: Musisz zostać poddany operacji. Potrzebujesz, aby była przy Tobie żona, ale ktoś musi zająć się Waszymi dziećmi. Chcesz już wrócić do kraju.  
Rozwiązanie: Koszty operacji pokrywa ubezpieczyciel. Większość polis ma w zakresie także pobyt w hotelu bliskiej osoby oraz zorganizowanie opieki dla dzieci. Polisa gwarantuje w takiej sytuacji pokrycie kosztów transportu do Polski.  

4.    Wywrócisz się na stoku  
Sytuacja 4: W szpitalu okazuje się, że  złamanie jest bardziej skomplikowane niż początkowo sądziłeś i dowiadujesz się, że przez dłuższy czas nie będziesz zdolny do wykonywania pracy, a jednocześnie przez wiele miesięcy wymagana jest kosztowna rehabilitacja i wizyty u ortopedy.  
Rozwiązanie: Polisa narciarska zapewni pomoc finansową w ich sfinansowaniu. Jeśli do wypadku doszło poza wyznaczonymi trasami, sprawdź w jakich sytuacjach działałaby ochrona ubezpieczeniowa i czy chroni podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami.    

Inna sytuacja: Ten sam scenariusz mógł potoczyć się całkiem inaczej … wyobraź sobie, że długo wyczekiwany wyjazd już jutro, cała rodzina spakowana, a nagle okazuje się, że … najmłodsze dziecko źle się czuje, traci węch i smak, podejrzewacie Covid-19 i decydujecie się zostać w domu. 
Rozwiązanie: Rezygnacja z hotelu, zaplanowanych wycieczek fakultatywnych, czy imprezy integracyjnej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, bo w polisie masz ubezpieczenie kosztów rezygnacji.  

Oczywiście dbając o bezpieczeństwo na stoku minimalizujemy ryzyko wystąpienia sytuacji, w których niezbędna jest pomoc ubezpieczyciela, jednak jak widać wielu z nich nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy zapanować nad nimi. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zapewnić sobie wsparcie finansowe w razie zdarzeń objętych ubezpieczeniem.  
 

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies