Mentor radzi ubezpieczeniowe kruczki i druczki

Jak wybrać ubezpieczenie dla młodego kierowcy?

Ukończenie kursu na prawo jazdy, zdanie egzaminu, zakup pierwszego samochodu to wystarczająco stresujące wyzwania dla młodych kierowców. Nie jest to jednak koniec ich kłopotów. O ubezpieczeniu pojazdu nie myśli się przecież przed zrobieniem ?prawka? i zdobyciem auta. Dopiero gdy ochłoną z ekscytacji, spada na nich zimny prysznic. Jest nim cena pierwszej polisy samochodu. Jak zminimalizować to finansowe obciążenie? Zapraszam do lektury.

przeczytaj

Masz auto na gaz? Zapłacisz wyższe OC!

W ubiegłym miesiącu Mirosława Nykiel (PO) wystąpiła z interpelacją do ministerstwa finansów. Zwróciła w niej uwagę, że kosz polisy OC samochodu jest większy, jeśli zamontowano w nim instalację gazową.

przeczytaj

Co to jest OWU? Czym jest OWU?

Pytania tego rodzaju zadają czasem nam Klienci z wyczuwalną nieśmiałością. Jakby nieznajomość akronimu była dla nich kompromitująca lub zawstydzająca. Rzeczywiście, skrót wydaje się być tak powszechnie stosowany, że mało kto używa pełnej nazwy: ?Ogólne Warunki Ubezpieczenia?. Mimo że z naszej perspektywy nieznajomość terminologii ubezpieczeniowej nie jest powodem do wstydu, to wiedza czym jest OWU może być dla Ciebie użyteczna. O tym jest ten tekst.

przeczytaj

Ferie na nartach za granicą? Sprawdź, na jaką opiekę medyczną możesz liczyć w Europie dzięki karcie EKUZ

Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów narciarskich dla Polaków są Włochy, Francja, Austria, Szwajcaria, Czechy oraz Słowacja. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie przystępne w odbiorze zestawienie świadczeń medycznych, z których możesz skorzystać za granicą posiadając kartę EKUZ.

przeczytaj

Ubezpieczenie, a źle dobrany sprzęt narciarski

Pierwszy raz na narty wyjechałem jako nastolatek. Pamiętam, że ze względów głównie finansowych pożyczyłem narciarskie obuwie od wujka. Buty te były trochę za duże i amortyzację uzyskałem dopiero techniką wieloskarpetową. Mimo to stopa ślizgała się nieco i utrudniała precyzję manewrów.

przeczytaj

Franszyza redukcyjna a integralna

Wypadałoby zacząć od ubolewania nad tym, jak często mylimy franszyzę z franczyzą. Bez względu na możliwe wady wymowy, są to pojęcia odmienne, a ich zastosowanie obejmuje zupełnie różne sfery. Franczyza to system sprzedaży lub forma jej organizacji, pozwalająca na korzystanie z marki i jej szeroko rozumianego zaplecza przez niezależne przedsiębiorstwa. Na przykład, McDonald's umożliwia innym firmom otwarcie kolejnych restauracji, zapewniając im rozpoznawalność swojej marki i infrastrukturę, w zamian za pewne opłaty. Franszyza natomiast to ... zupełnie coś innego.

przeczytaj

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego - fakty i mity

Warto posiadać ubezpieczenie dla sprzętu narciarskiego ? co do tego nie mamy wątpliwości. Warto jednak także zdawać sobie sprawę, co tak naprawdę chroni tego rodzaju polisa oraz w jakich sytuacjach. W tym celu zebraliśmy w jednym miejscu pytania, odpowiedzi i wyjaśnienia odnośnie ubezpieczenia sprzętu narciarskiego oraz wątpliwości, na jakie najczęściej odpowiadamy w Internecie.

przeczytaj

Czy ubezpieczenie obejmuje jazdę na nartach bez kasku?

Odpowiedź na powyższe pytanie, jak to często bywa w niejednoznacznych sytuacjach, brzmi: "to zależy". Ważność polisy narciarskiej w tej kwestii może zależeć na przykład od wieku ubezpieczonego; od kraju, po którego stokach szusujemy; ale także od własnych ustaleń wyłączeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego Zakładu Ubezpieczeniowego. Poniżej znajdziesz rozwinięcie tej problematyki i bardziej szczegółowe omówienie kilku pułapek i niejasności.

przeczytaj

Czy ubezpieczenie chroni narciarzy podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie jest prosta: zwykła polisa narciarska najczęściej nie chroni narciarstwa pozastokowego. Nie oznacza to jednak, że amatorzy swobodnych zjazdów lub narciarskich wspinaczek nie mogą być objęci polisą. Uważaj jednak na zakresy ubezpieczeń. Poniżej zamieszczamy szereg wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć możliwych kruczków, pułapek i niedopowiedzeń.

przeczytaj

Dekalog FIS - reguły Międzynarodowej Federacji Narciarskiej

Organizacja przywołana w tytule tekstu już od 1924 roku dba o rozwój i bezpieczeństwo uprawiania narciarskich sportów zimowych. Słyszał o niej zapewne ten, kto nieraz kibicował Małyszowi, Stochowi czy innemu Żyle. Jednak nie wszyscy wiedzą, że poza organizowaniem zawodów sportowych i ustanawianiem ich reguł, FIS* zajmuje się także bezpieczeństwem narciarstwa rekreacyjnego.

przeczytaj

Jakie dokumenty zabrać na narty za granicę?

Kwestie pakowania potrzebnego sprzętu zostawimy specjalistom piszącym na innych stronach. W tym miejscu zajmiemy się przygotowaniem wyjazdu od strony bezpieczeństwa i dokumentacji, czyli sprawami, które często uznaje się za tak oczywiste, że nie poruszamy ich wcale, nawet nie zdając sobie sprawy ile błędów i zaniedbań możemy się dopuścić.

przeczytaj

Wyższe kary za jazdę bez OC od 2018 roku

Choć wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia OC samochodu nie została przegłosowana przez posłów, nie pojawiła się żadna ustawa, ani nie podano do publicznej wiadomości rozporządzenia na ten temat, to kary za jazdę bez OC będą od stycznia wyższe. Dlaczego?

przeczytaj

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Planujesz kupno samochodu? Nie wiesz czy sprawca wypadku lub kolizji posiada ważne ubezpieczenie pojazdu? Dobrych parę lat temu musiałbyś prosić o te informacje towarzystwo ubezpieczeniowe, co więcej, konieczne było wtedy podanie danych osobowych. Jednak już od 2011 roku każdy może sprawdzić ważność OC pojazdu w kilka sekund, za darmo i przez Internet.

przeczytaj

Ubezpieczenie a EKUZ, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ to dokument, który uprawnia jego posiadacza do korzystania z opieki medycznej na terenie innych państw należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Innymi słowy, to takie ubezpieczenie zdrowotne, które działa nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach europejskich. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat EKUZ oraz wyjaśniamy, dlaczego podczas wyjazdu za granicę i tak lepiej kupić polisę turystyczną.

przeczytaj

5 najważniejszych kwestii przy zakupie ubezpieczenia na narty za granicą

Narciarze, którzy testują stoki poza granicami Polski to bardzo często osoby doświadczone, które polskie ośnieżone zbocza znają jak własną kieszeń. Sportowcy ci doskonale zdają sobie sprawę, że narciarstwo to sport, w którym bezpieczeństwo człowieka w szczególny sposób zależy od czynników środowiskowych. Zakup ubezpieczenia jest więc dla nich wyrazem rozsądku, a nie przejawem braku wiary we własne umiejętności.

przeczytaj

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Jesteśmy jednym z niewielu krajów europejskich, w których nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Choć nie dostaniemy więc mandatu za ogumienie niedostosowane do warunków atmosferycznych, to jednak, w przypadku kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel może nie uznać naszych roszczeń do odszkodowania w razie braku „zimówek”.

przeczytaj

Spowodowałem kolizję. Co mam zrobić?

Ciekawe jest to, jak wiele osób w tak emocjonującej chwili sięga po telefon i prosi o pomoc Wujka Google'a. Niepokojące jest natomiast, jak wiele osób w tym zapytaniu dodaje, że prowadzili pod wpływem lub uciekli z miejsca zdarzenia. Poniżej zamieszczamy garść wskazówek dla uczestników stłuczek, kraks i wypadków samochodowych. Jednocześnie życzymy, by nikt z naszych Czytelników nie musiał z nich skorzystać.

przeczytaj

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie możesz bez problemu znaleźć w Wikipedii. Więc co robisz tutaj? Po co ja napisałem ten tekst wcześniej? Ponieważ sformułowanie: „roszczenie zwrotne przysługujące zakładowi ubezpieczeń na podstawie subrogacji wobec sprawcy szkody” wyjaśniające wyżej wspomniany termin wcale nie musi być zrozumiałe dla laika.

przeczytaj

Zalał mnie sąsiad, który nie ma ubezpieczenia. Co robić?

Taką właśnie frazę wpisują internauci w wyszukiwarkę w sytuacjach kryzysowych. Stanowczo zbyt często. Brak ubezpieczenia to problem nie tylko dla poszkodowanego, ale i dla sprawcy, który może ponosić odpowiedzialność za szkodę zgodnie z treścią art. 415 kodeksu cywilnego. W przypadku możliwych sporów, to jednak na poszkodowanym leży obowiązek udowodnienia winy sprawcy (zgodnie z art. 6 KC).

przeczytaj

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania

Gdy Piotr wrócił z pracy, mieszkanie było już zalane. Rozszczelnienie rury nastąpiło gdzieś nad zaworami wody prowadzonej do jego lokalu. Hydraulicy ze spółdzielni zdiagnozowali usterkę i bezterminowo zamknęli dopływ ciepłej wody do całego pionu w bloku.

przeczytaj
© 2009 - 2019 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt