Kredyt? Czy wymagane jest ubezpieczenie na życie?

https://mentorui.pl/blog/35/kredyt-czy-wymagane-jest-ubezpieczenie-na-zycie

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Czy przy umowie kredytowej zawsze wymagane jest ubezpieczenie? Z punktu widzenia prawnego ubezpieczenie na życie jest ubezpieczeniem w pełni dobrowolnym i oznacza to, że nie musimy go wykupić. Jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie OC przy posiadaniu samochodu, bo wynika to z ustawy.

Umowa kredytowa wiąże się z reguły z wieloma obostrzeniami po stronie banku i to bank decyduje na jakich warunkach jest skłonny jej udzielić. Zwykle bank w umowie kredytu hipotecznego , który z reguły jest kredytem długoterminowym i na wyższą wartość, żąda od nas wykupienia ubezpieczenia na życie. Tak konstruuje swoje umowy. Oczywiście możemy negocjować z bankiem ten zapis tak jak każdy inny. Zawsze także możemy podpisać umowę z innym bankiem, który takiego ubezpieczenia nie wymaga. Dodatkowo bank zwykle wymaga polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie lub dom które jest zapisane w umowie kredytowej. Bank może również zgodzić się na inne rozwiązanie. Możemy takie ubezpieczenie wykupić indywidualnie w towarzystwie, które sami wybierzemy. Wtedy przy umowie kredytowej z bankiem przedstawiamy wykupioną polisę.

Oczywiście należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, co zawiera, jakie są wykluczenia. Możemy również zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczen (OWU) ponieważ właśnie tam wszystkie nurtujące na pytania są zawarte. Jeśli nie czujemy się na siłach to zawsze możemy zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego, który ma większe doświadczenie i pomoże nam dobrać ubezpieczenie do naszych wymagań. Więcej przeczytasz w Ubezpieczenie domu lub mieszkania przy kredycie hipotecznym.

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies