Obowiązkowe OC kierowcy, skąd różnice w składkach?

https://mentorui.pl/blog/34/obowiazkowe-oc-kierowcy-skad-roznice-w-skladkach

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie OC musi wykupić każdy, kto zarejestrowany pojazd mechaniczny. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe wynikające z ustawy. Ale dlaczego w różnych towarzystwach stawka za ten sam samochód różni się? Jakie warunki są brane pod uwagę i co ma wpływ na cenę ostateczną?

Każda firma ma swój własny wzór przeliczania wysokości składki W większości czynniki które są brane pod uwagę to marka pojazdu, pojemność silnika, wiek i doświadczenie kierowcy, stan cywilny czy nawet posiadanie dzieci. Marka pojazdu odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ widać z doświadczenia np. kierowcy BMW czy Audi płacą wyższe składki niż kierowcy Skody. Podobnie z pojemnością silnika. Im mniejsza pojemność tym mniejsza składka. Najwięcej zapłacą kierowcy z silnikami 4 i więcej litrów.

Im dłużej posiadasz prawo jazdy czyli Twoje doświadczenie jako kierującego jest większe tym mniejsza składka. Najwięcej oczywiście płacą młodzi kierowcy, którzy to dopiero zrobili prawo jazdy. Różnice dochodzą nawet do 50%. Wynika to oczywiście z analiz statystyk zdarzeń drogowych. Najwięcej niestety powodują młodzi kierowcy. Stan cywilny natomiast jest dla towarzystw odzwierciedleniem życia kierowcy. Jeżeli jest w związku oznacza większą stabilność. Podobnie posiadanie dzieci. Świadomy i odpowiedzialny rodzic nie szarżuje na drodze i powoduje mniej wypadków, a co za tym idzie szkodowość jest mniejsza. 

Pod uwagę brana jest także miejsce użytkowania samochodu. W mniejszych miastach ruch jest mniejszy a więc i zdarzeń drogowych będzie mniej co z kolei obniża stawkę za ubezpieczenie. Najwięcej oczywiście płacą kierowcy mieszkający w dużych aglomeracjach jak na przykład Warszawa. Kolejną ważną rzeczą braną pod uwagę są zniżki za bezszkodowe użytkowanie pojazdu. Kierowca, który nie powoduje kolizji i szkód otrzymuje zniżki. Przyjęło się, że każdy kolejny rok bez szkody to 10% zniżki więcej. Natomiast za powstałą szkodę towarzystwa doliczają niestety zwyżkę składki.

Warto porównać kilka towarzystw bo różnice mogą być naprawdę duże. Warto również sprawdzić ogólne warunki ubezpieczeń (OWU) żeby z kolei nic nas nie zaskoczyło.

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies