Dom w budowie

https://mentorui.pl/blog/55/dom-w-budowie

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Zaczęła się wiosna, wiele osób planuje rozpocząć budowę wymarzonego domu. Z myślą o nich postanowiliśmy opowiedzieć o możliwościach ubezpieczenia domu w budowie.

Ubezpieczenie domu w budowie

Co roku wiosną zaczyna się boom w hurtowniach budowlanych, jedni kończą, inni zaczynają budowę wymarzonego własnego domu. W pierwszej kolejności myśli się o materiałach budowlanych, planowane są etapy prac, jednak równie ważną kwestią powinno być bezpieczeństwo tego, co już powstało. Czy wiesz, że swój dom możesz ubezpieczyć już na etapie stawiania fundamentów?  

Dom w budowie rozumiany jest przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe najczęściej jako budynek mieszkalny będący w trakcie budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy czy remontu kapitalnego (jeśli wymagana jest zgoda i nadzór budowlany)*. 

Dom w trakcie budowy nie posiada jeszcze wyposażenia, przedmiotem ubezpieczenia będą więc głównie mury i elementy stałe jego konstrukcji. Ubezpieczyć budynek można od pożaru, zalania, huraganu, gradu, czy innych zjawisk pogodowych, które mogłyby naruszyć powstającą konstrukcję. Polecamy rozszerzyć polisę także o kradzież z włamaniem (jeśli budowa osiągnęła już co najmniej stan surowy zamknięty), dewastację, wandalizm oraz powódź. 

Warto porównać, co w swoim zakresie mają różne Towarzystwa, dlatego Mentor UI posiada oferty wszystkich liczących się firm ubezpieczeniowych. Różnić mogą się one wielkością składki, limitem odpowiedzialności, a przede wszystkim zakresem. Sprawdź też dostępne rozszerzenia, ich dodanie może nie zwiększyć znacząco składki, a rozszerza ochronę o ważne ryzyka. 

Od czego zależy cena?

Wysokość składki uzależniona jest od zakresu ochrony, lokalizacji oraz wartości Twojego domu,              a także, np. od tego, czy konstrukcja budynku jest palna. 

Ile trwa ochrona?

Zazwyczaj polisę wykupuje się na 12 miesięcy. Można wypowiedzieć ją wcześniej, jeśli budowa zostanie zakończona przed upływem roku i otrzymamy pozwolenie na zamieszkanie. Możesz też zwiększyć zakres ochrony i zmienić tę polisę na klasyczną mieszkaniową.  

Gdy budowa trwa ponad rok możesz przedłużyć dotychczasową ochronę lub skontaktować się z nami, sprawdzimy, czy pojawiły się korzystniejsze oferty na rynku i pomożemy przenieść ochronę do innego Towarzystwa.  

Jakie są wyłączenia?

Sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania są zależne od OWU konkretnego Towarzystwa. Najczęściej są to: 
•    Szkody umyślne 
•    Zniszczenia spowodowane przez pojazdy mechaniczne w trakcie prac budowlanych 
•    Wady konstrukcyjne 
•    Brak pozwoleń na budowę lub rozbudowę 

Ważne

Jeśli dokupisz rozszerzenie o kradzież z włamaniem materiałów budowlanych musisz zadbać                o zabezpieczenie budynku. Towarzystwa przy wyższych sumach wymagają często, oprócz podstawowych zabezpieczeń, także alarmu z monitoringiem. Warto zapytać o te wymogi naszego Doradcę lub sprawdzić w OWU.  

Dlaczego warto ?  

Wydając oszczędności życia na budowę domu warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które tę inwestycję mogą zniszczyć. Mowa tu np. o zapadaniu się ziemi, czy wandalizmie. Jeśli zaciągasz kredyt związany z rozpoczęciem prac budowlanych, bank wymaga posiadania ubezpieczenia dla domu w budowie.  
 
*dokładna definicja zależna jest od konkretnego Towarzystwa i zapisana w OWU.  

 

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies