Zalałem sąsiada, co robić ?

https://mentorui.pl/blog/53/zalalem-sasiada-co-robic-

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Plama na suficie naszego sąsiada, mieszkającego piętro niżej, nie zawsze wskazuje na naszą winę. Winnego można wskazać dopiero po ustaleniu źródła przecieku. Może to być administrator lub zarządca budynku, a nawet deweloper, o ile przyczyną zalania jest pęknięta rura lub inne usterki w pionie. Przeczytaj, co zrobić, jeśli winnym okażesz się być jednak Ty.

Aby zobrazować jedną z sytuacji, w których może przydać się OC w życiu prywatnym dokupione do polisy mieszkaniowej przyjmijmy, że:  

Masz kilkuletnią pralkę, która dotąd nie miała żadnych usterek. Wstawiasz rano pranie, oglądasz TV z rodziną, nagle słyszysz dzwonek do drzwi. To sąsiad z dołu. Twierdzi, że zalewasz mu mieszkanie. W panice wbiegasz do łazienki. Tam okazuje się, że woda z pralki wyciekła na podłogę. 

Taka i podobne sytuacje mogą zdarzyć się każdemu z nas. Na szczęście można się od nich ubezpieczyć.  
•    Jeśli nie ubezpieczyłeś swojego mieszkania, skutki zalania będziesz musiał sfinansować z własnej kieszeni.  
•    Gdy jesteś posiadaczem polisy OC w życiu prywatnym możesz liczyć min. na pokrycie szkód wyrządzonych w mieszkaniu sąsiada. 

1.    Ustalenie winnego  

Towarzystwo Ubezpieczeniowe zawsze ustala, kto ponosi odpowiedzialność za zdarzenie. Jeśli np. wcześniej wspomnianą rurę w pionie przewiercisz podczas remontu i dojdzie do zalania, to nie administrator, a Ty będziesz ponosić finansowe konsekwencje. Wydatek jest podwójny, ponieważ remontu wymaga Twoje mieszkanie, a dodatkowo sfinansować trzeba też roszczenia sąsiada. W takiej sytuacji najlepiej być zaopatrzonym w polisę chroniącą swoje mieszkanie oraz rozszerzenie OC w życiu prywatnym.

Czasem, aby znaleźć przyczynę zalania konieczne jest kucie ścian. Polisę możesz rozszerzyć o koszty poszukiwania przyczyny szkody. Wówczas Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwróci Ci pieniądze za działania mające na celu ustalenie przyczyny wycieku.  
Jeśli jednak, tak jak w przykładzie, winowajca to pęknięty wężyk Twojej pralki, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela.  

2.    Zgłoszenie szkody w sytuacji, gdy Ty zalejesz sąsiada

Jak najszybciej !!!
Przekaż sąsiadowi nazwę TU w którym masz polisę, jej numer i ewentualnie numer telefonu na infolinię. 

Gdy sąsiad zgłosi, że jego mieszkanie uległo zalaniu z Twojej winy, Towarzystwo zgłosi się do Ciebie z prośbą o potwierdzenie okoliczności zajścia zdarzenia. Jeśli zniszczeniu uległy także stałe elementy i ruchomości w Twoim mieszkaniu, poinformuj o tym Ubezpieczyciela. Określ ich ilość, wartość, rok nabycia oraz producenta. Jeżeli Twoja polisa obejmuje je ochroną, otrzymasz odszkodowanie.

3.    Kto płaci ? 

Jeśli okaże się, że szkoda powstała z Twojej winy, poszkodowany zgłasza się do Ciebie lub Twojego ubezpieczyciela. Może również zgłosić zalanie swojemu ubezpieczycielowi (jeśli posiada polisę z ryzykiem zalania). Jeśli wypłata będzie z polisy sąsiada Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwróci się do Ciebie z regresem (zwrot kosztów). 
Jeśli nie byłeś ubezpieczony, zwrotu będziesz musiał dokonać z własnych środków. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie OC w razie sytuacji, w której zalejesz sąsiada.  

4.    Co dalej ? 

Jeśli ani Ty, ani sąsiad nie posiadacie polisy ubezpieczeniowej obejmującej tego typu sytuację, wszystkie koszty musisz pokryć z własnych oszczędności.  

5.    Ile kosztuje OC w życiu prywatnym rozszerzające polisę mieszkaniową ?  

Wysokość składki zależy od zakresu, jaki wybierzesz oraz Sumy Gwarancyjnej. Najczęściej składki wahają się od 50 do 200 zł, jednak są też Klienci, którzy decydują się na dużo droższe rozwiązania. 
Rozszerzenie polisy o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym zabezpieczy Cię w sytuacji, gdy zalejesz mieszkanie sąsiada. Warto podczas zakupu ubezpieczenia zwrócić uwagę, na to jak wysokie są Sumy Ubezpieczenia i czy wystarczą na pokrycie ew. szkody. To dodatkowe rozszerzenie chroni w wielu sytuacjach, nie tylko od zalania, warto więc zastanowić się nad nim, tym bardziej, że nie jest ono drogie.  
 

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies