OC krótkoterminowe

https://mentorui.pl/blog/45/oc-krotkoterminowe

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Większość kierowców decyduje się na opcję roczną. Warto wiedzieć, że istnieją też rozwiązania dla osób potrzebujących ubezpieczenia na krótszy czas. Poniżej kilka przypadków, w których ma zastosowanie OC krótkoterminowe.  

1. Czasowa rejestracja pojazdu

Rejestracja na 30 dni. Auto otrzymuje na ten czas tzw. czerwone tablice. 

2. Auto sprowadzane 

Aby móc poruszać się sprowadzonym z zagranicy autem po przekroczeniu granicy wielu kierowców korzysta z wygodnej opcji ubezpieczenia krótkoterminowego na 30 dni. 

Polisę krótkoterminową można zawrzeć tylko raz na osobę fizyczną, kolejne zawierane powinny być już na 12 miesięcy.  

3. Samochód z komisu 

Bardzo często z OC krótkoterminowego korzystają komisy samochodowe i inne miejsca, w których można kupić auto. Dzięki OC krótkoterminowemu auto jest objęte ochroną zgodnie z obowiązującymi przepisami, a jednocześnie koszty jakie ponosi handlarz do momentu sprzedaży są znacznie niższe, niż przy OC całorocznym.

4. Pojazdy historyczne 

Pojazdy mające ponad 40 lat lub m.in. 25 lat i są uznane za unikatowe lub mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. To ubezpieczenie zawrzeć można nie krócej niż na 30 dni. Zawrzeć umowę ubezpieczenia auta zabytkowego można kilka razy rocznie, np. na czas zjazdów, czy pokazów. Nie ma obostrzeń co do przerwania okresu ubezpieczenia w przypadku pojazdów zabytkowych.  

5. Pojazdy wolnobieżne

Art. 2 pkt KRD mówi o tym, że pojazd wolnobieżny to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego. W myśl tego zapisu pojazdami wolnobieżnymi mogą być maszyny budowlane, leśne oraz transportowe. Dla tego typu maszyn min. czas, na który powinno być zawarte OC krótkoterminowe to 3 miesiące. Pojazdy te nie wymagają ciągłości ubezpieczeniowej.

6. Jazdy testowe 

Gdy dany pojazd wykorzystany jest przez jednostki badawcze producentów pojazdów do jazd testowych, a nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce może skorzystać z OC krótkoterminowego. Okres ubezpieczenia nie może być krótszy niż 30 dni, a ubezpieczenie można otrzymać na czas ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.  

Warto wiedzieć  

OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, a zakres ochrony polis krótkoterminowych i całorocznych jest taki sam. Wszystkie państwa, których biura są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego honorują krótkoterminowe OC i obejmują ochroną w momencie zdarzenia na ich terytorium.  

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies