Zielona karta nie jest już Zielona

https://mentorui.pl/blog/43/zielona-karta-nie-jest-juz-zielona-

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Od 01.07.2021 r. weszły w życie zmiany regulujące wystawianie tzw. Zielonej Karty. Dzięki nim będziesz mógł łatwiej otrzymać polisę ubezpieczeniową.

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, dowód na objęcie posiadacza karty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeniowego. Certyfikat ten obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. O tym gdzie obowiązuje Zielona Karta przeczytasz w Auto na wakacjach

Od 01.07.2021r. Zielona Karta przeszła metamorfozę. To co się zmienia, to przede wszystkim wygląd dokumentu:

  1. Zielone Karty nie będą już zielone. Akceptowalna będzie wersja czarno – biała. Dzięki temu możliwe będzie elektroniczne dostarczenie polisy klientowi, który następnie może ją sam wydrukować.
  2. Zamiast układu pionowego zastosowano poziomy.
  3. Nie będą wymagane nadruki na tylnej części dokumentu z oznaczeniami krajów.

Już wystawione Zielone Karty zachowają ważność do końca obowiązywania, nie później niż 2 lata od daty wprowadzenia zmian.

Dotąd Zielona Karta była dostępna jedynie w formie papierowej. Od teraz dużo łatwiej będzie przebiegała obsługa Klienta, któremu zależy na ubezpieczeniu auta przed wyjazdem do Państw objętych obowiązkiem Zielonej Karty. Zieloną Kartę otrzymać można od swojego ubezpieczyciela, u którego mamy ważne OC.

Korzyści z posiadania Zielonej Karty

Zielona Karta ma ułatwić nam podróżowanie za granicą. Dzięki niej nie musisz kupować ubezpieczenia w każdym kraju, przez który przejeżdżasz. Jeśli dojdzie do wypadku poszkodowani otrzymają pomoc finansową dzięki temu, że w chwili zdarzenia posiadałeś Zieloną Kartę.

Cena Zielonej Karty zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Często można ją otrzymać w cenie OC lub AC. ZK chroni wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych, które mają ważne OC.

W Polsce za działanie Zielonej Karty odpowiada Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a wyrobić ją można po polsku, angielsku i francusku. Co ważne, Zielonej Karty nie można zamówić już po przekroczeniu granicy. Co w sytuacji, kiedy chcesz wjechać do kraju wymagającego ZK, a zapomniałeś jej wykupić ? Wykup OC graniczne W przypadku zgubienia ZK można wystąpić o duplikat, jednak nie we wszystkich towarzystwach otrzymamy go od razu.

Ochrona towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się, gdy auto przekroczy granicę kraju, w którym obowiązuję Zielona Karta. ZK jest ważna od 15 dni do 12 mies. To właściciel określa na jaki czas potrzebna mu ZK.

Kolejna zmiana dotycząca Zielonej Karty pojawiła się 2 sierpnia. Od tego dnia Zielona Karta nie jest wymagana na terytorium Czarnogóry, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wystarczy posiadać ważne OC.

Warto Zieloną Kartę wykupić kilka tygodni przed planowaną podróżą. Uwaga! Jedynym państwem, które nie uznaje ZK jest Kosowo, tam obowiązuje OC graniczne. O nim przeczytasz w kolejnym artykule.

Miłego podróżowania.

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies