Auto na wakacjach

https://mentorui.pl/blog/42/auto-na-wakacjach

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Wykorzystujesz końcówkę lata, aby wyjechać na urlop i zapomnieć o wszystkich obowiązkach? Zanim nastanie czas relaksu warto sprawdzić, czy nie kończy się polisa komunikacyjna. Twoje auto na wakacjach powinno być chronione przed różnymi możliwymi scenariuszami.

Dokądkolwiek chcesz jechać ważne jest, aby Twój samochód był sprawny i bezpieczny. Dlatego poza przeglądem, myciem i kosmetyką sprawdź też do kiedy masz OC. Ważne jest także zweryfikowanie, czy Twoje ubezpieczenie działa w miejscu, do którego się wybierasz.

OC co to takiego?

Jest to powszechnie używany skrót oznaczający ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązkowo każdy kierowca powinien upewnić się, że pojazd, którym się porusza ma ważną polisę OC. Dzięki temu ewentualni poszkodowani w wypadku otrzymają odszkodowanie od Towarzystwa, w którym była zawarta polisa sprawcy wypadku.

Każdy dzień bez ważnego OC wiąże się z karami finansowymi, które nakładane są na właścicieli nieubezpieczonego pojazdu.

W związku z tym, że zakres ubezpieczenia OC musi być taki sam we wszystkich ubezpieczeniach, warto porównać sobie ich ceny oraz pakiety dodatkowe.

Jeśli kończy Ci się polisa, sprawdź co opłaca Ci się bardziej  kalkulacja

Gdzie działa OC i co oznacza skrót ZK?

OC ważne jest na terytorium Polski oraz 33 innych państw. Są to:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Czarnogóra, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

W tych krajach dokument potwierdzający posiadanie polisy OC wystarczy. Jeśli natomiast wybieramy się do Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela,  Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainę powinniśmy posiadać Zieloną Kartę. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, warunkiem wydania Zielonej Karty jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC.

AC/ OC – różnice

W razie stłuczki z Twojej winy, kradzieży Twojego samochodu lub kolizji ze zwierzęciem OC Cię nie chroni.

Przykład z życia wzięty: Mężczyzna zaparkował swoje auto pod drzewem, drzewo przewróciło się na samochód. OC nie pokryło strat.

Co wtedy ? Właśnie od tego typu zdarzeń możemy się zabezpieczyć wykupując AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, jednak warto je mieć, ponieważ to z tej polisy otrzymamy pieniądze na naprawę naszego auta, gdy ulegnie ono uszkodzeniu. Uwaga – warto przed wyjazdem za granicę sprawdzić, czy w zakresie AC jest ochrona na terytorium konkretnego kraju, do którego się wybieramy.  

Assistance

To nic innego jak organizacja pomocy przez ubezpieczyciela w sytuacjach awaryjnych, kiedy szybko jej potrzebujesz. Zakres ubezpieczenia assistance różni się w zależności od towarzystwa, jednak zasada działania zawsze jest taka sama- najważniejsze to zadzwonić na numer Infolinii podanej na polisie aby Centrum Alarmowe zorganizowało pomoc.

W czasie wakacji mogą zdarzyć się różne sytuacje, np. awaria auta daleko od domu. Co wtedy ? Wówczas samochód zostanie odholowany do warsztatu, a kierowcy i pasażerom zapewniony będzie transport. Assistance to także porady odnośnie tego, co zrobić w przypadku kradzieży, wypadku i awarii. 

NNW kierowcy i pasażera

Jeśli w wyniku wypadku kierowca lub pasażer doznali uszczerbku na zdrowiu zostaje wypłacone odszkodowanie, np. zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, czy zakup niezbędnych pomocy medycznych.

          Warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę, wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze dla nas i spokojnie korzystać z uroków podróżowania. Pewność, że w każdej sytuacji możemy liczyć na pomoc pozwoli nam na bezstresowy wypoczynek. Jeśli masz pytania zadzwoń do nas, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą.

Przeczytaj też o różnicach w składkach

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies