Karencja w ubezpieczeniach

https://mentorui.pl/blog/37/karencja-w-ubezpieczeniach

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Co to jest karencja, ile wynosi i czy jest ważna? Karencja jest to okres dotyczący danego ryzyka, jaki musi minąć od podpisania umowy ubezpieczenia, do czasu gdy to ryzyko zacznie obowiązywać. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za zdarzenia w tym czasie. Ważne jest, abyśmy byli świadomi, które produkty ubezpieczeniowe posiadają okresy karencji i ile one wynoszą.

Karencja w ubezpieczeniach turystycznych

Załóżmy hipotetyczną sytuację. Turysta wybiera się na wycieczkę i postanawia wykupić ubezpieczenie turystyczne. Przyjmijmy okres karencji dla przykładu 48 godzin. Oznacza to, że polisa zacznie obowiązywać dopiero po upływie tego czasu.
A co jeśli klient skorzystał z wycieczki last minute, która rozpoczyna się następnego dnia?
I już pierwszego dnia ulegnie wypadkowi? Tutaj niestety odpowiedzialność ubezpieczyciela nie obowiązuje, ponieważ wypadek zdarzył się przed upływem okresu karencji.

Karencja w ubezpieczeniach na życie

Innym przykładem może być karencja z tytułu urodzenia dziecka. W wielu towarzystwach w ubezpieczeniu na życie okres ten wynosi 9 miesięcy. Właśnie po to, aby ubezpieczyciel nie musiał płacić za urodzenie dziecka z ciąży, która rozpoczęła się przed zawarciem umowy ubezpieczenia.
Towarzystwa bronią się w ten sposób także przez wyłudzeniem czy oszustwem. Nie raz zdarzyło się bowiem, że nieuczciwa osoba zataiła przed ubezpieczycielem swoją chorobę lub wcześniejszy wypadek a teraz chciałaby z tego tytułu dostać odszkodowanie lub drogie zabiegi rehabilitacyjne.

Podsumowując, karencja jest bardzo ważną kwestią. Warto o tym pamiętać i sprawdzać takie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Nasi doradcy oczywiście służą pomocą i zaproponują ofertę dopasowaną do potrzeb.

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies