Czy ubezpieczenie obejmuje jazdę na nartach bez kasku?

https://mentorui.pl/blog/21/czy-ubezpieczenie-obejmuje-jazde-na-nartach-bez-kasku

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Odpowiedź na powyższe pytanie, jak to często bywa w niejednoznacznych sytuacjach, brzmi: "to zależy". Ważność polisy narciarskiej w tej kwestii może zależeć na przykład od wieku ubezpieczonego; od kraju, po którego stokach szusujemy; ale także od własnych ustaleń i wyłączeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego Zakładu Ubezpieczeniowego. Poniżej znajdziesz rozwinięcie tej problematyki i bardziej szczegółowe omówienie kilku pułapek i niejasności.

Po pierwsze, przepisy prawne

Zgodnie z polskim prawem, kask jest obowiązkowy dla narciarzy poniżej 16 roku życia. Wiele europejskich krajów przyjęło podobne rozwiązania prawne w tym zakresie, różnią się one granicą wieku dziecka, na którego głowie spoczywa obowiązek noszenia kasku. Dla przykładu, w Austrii, mimo braku jednolitego ustawodawstwa w poszczególnych landach, zwykle kaski noszą wszystkie dzieci do 15 roku życia. We Włoszech już rok młodsze dzieci nie mają takiego obowiązku. Z kolei w Niemczech w ogóle nie ma nakazu noszenia kasków, niezależnie od liczby przeżytych zim. Podobnie jest w Czechach, Szwajcarii i we Francji, jednak niektóre francuskie ośrodki wprowadziły własne regulacje w tym zakresie.

Prawo krajowe a warunki ubezpieczenia

Podsumowując wątek należy zauważyć, że obowiązek noszenia kasku dotyczy zwykle tylko nieletnich narciarzy lub snowboardzistów z granicą wieku ustaloną przez przepisy konkretnego kraju lub znajdujących się w nich ośrodków narciarskich. Wypada podkreślić, że niestosowanie się do tych przepisów grozi nie tylko odpowiedzialnością prawną i finansową w postaci kar pieniężnych, ale także ryzykiem nieważności polisy narciarskiej, która może nie obejmować sytuacji, w których ubezpieczony nie dostosował się do przepisów prawnych lub regulaminu ośrodka. 

Wyłączenia ochrony polisy dla szusujących bez kasków

Innymi słowy, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia osobom, które nie zabezpieczyły swoich głów kaskami zgodnie z lokalnymi przepisami prawnymi na stokach, z których ci narciarze korzystali. W praktyce więc polisa może nie objąć więc wypadku jadącego bez kasku 15-letniego Jasia Kowalskiego, który ucierpiał na stoku w Austrii. Gdyby jednak do analogicznego wypadku doszło we Włoszech, to chłopiec mógłby liczyć na uzyskanie odpowiednich świadczeń.

Oczywiście, o ile w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie ma szczególnych wyłączeń przyjętych przez konkretnego ubezpieczyciela. Tego rodzaju regulacje przyjmowane są arbitralnie przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe i mogą różnić się w zależności od zakładu. Z tego względu warto sięgnąć do pliku OWU i przejrzeć dział poświęcony wyłączeniom. Nie zaszkodzi także zapytać o to konsultanta lub pośrednika przygotowującego dla nas ofertę.

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies