Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

https://mentorui.pl/blog/16/jak-sprawdzic-czy-samochod-ma-wazne-ubezpieczenie-oc

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Planujesz kupno samochodu? Nie wiesz czy sprawca wypadku lub kolizji posiada ważne ubezpieczenie pojazdu? Dobrych parę lat temu musiałbyś prosić o te informacje towarzystwo ubezpieczeniowe, co więcej, konieczne było wtedy podanie danych osobowych. Jednak już od 2011 roku każdy może sprawdzić ważność OC pojazdu w kilka sekund, za darmo i przez Internet.

Wystarczy w przeglądarce wpisać adres witryny Ubezpieczeniowego Funduszy Gwarancyjnego (UFG) i w odpowiednie miejsce na stronie głównej wpisać numer rejestracyjny lub VIN* pojazdu. Po poprawnym wpisaniu danych, wyboru dnia, co do którego chcielibyśmy otrzymać informację o aktualności ubezpieczenia OC oraz weryfikacji zapytania kodem CAPTCHA** otrzymujemy informację czy pojazd był tego dnia ubezpieczony.

Informację tę możemy następnie zapisać w formie pliku PDF lub wydrukować. Poza potwierdzeniem (lub nie) ważności polisy otrzymujemy także dodatkowe informacje takie, jak:

  • numer polisy,
  • marka pojazdu,
  • orientacyjna informacja odnośnie roku produkcji,
  • nazwa zakładu ubezpieczeniowego,
  • oraz jego adres.

Warto pamiętać, że informacje na temat aktualności ubezpieczenia OC, otrzymane na stronie UFG, są ważne dla daty, na którą wniosek generowaliśmy. Co więcej, zaświadczenie o polisie jest zawsze generowane zgodnie z informacjami, jakie UFG posiada w dniu składania zapytania. Zgodnie z prawem, ubezpieczyciele mają 14 dni na przesłanie do UFG informacji o zawarciu umowy ubezpieczenie. Oznacza to, że dane z ostatnich dwóch tygodni mogą czasem okazać się nieaktualne. W przypadku podobnych wątpliwości polecamy skontaktować się bezpośrednio ze wskazaną w wynikach zapytania firmą ubezpieczeniową.

* Numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu nadany mu przez producenta, składa się z 17 znaków. Na podstawie VIN można poznać wiele danych na temat pojazdu, na przykład określić nazwę producenta, jego typ czy region produkcji.

** CAPTCHA – system, którego celem jest przepuszczanie zapytań pochodzących wyłącznie od człowieka, docelowo służy on temu, by utrudnić dostęp botom i automatom wysyłającym na przykład spam. Często stosowaną formą CAPTCHA jest ciąg znaków przedstawionych na obrazku, które należy przepisać w odpowiednie pole. Znaki te są celowo nieco rozmyte lub zniekształcone, by utrudnić zadanie automatycznym systemom odczytywania tekstów z grafiki (OCR).

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies