Co dzieje się ze składkami OC po zezłomowaniu auta?

https://mentorui.pl/blog/120/co-dzieje-sie-ze-skladkami-oc-po-zezlomowaniu-auta

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Jeśli jesteś właścicielem auta, którego naprawa byłaby bardzo droga lub skomplikowana lub też jego wiek i stan techniczny nie pozwalają na dalsze, użytkowanie rozważasz zapewne zezłomowanie. Dziś podpowiadamy jak odzyskać składkę za niewykorzystany czas polisy OC.

 

 

 

 

Krok 1. Zezłomowanie auta

Pojazd, który planujesz poddać zezłomowaniu powinien być oddany do legalnie działającej stacji demontażu. Przygotuj:

 • Dowód osobisty
 • Dowód rejestracyjny pojazdu
 • Tablice rejestracyjne

Dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu zostaną unieważnione. Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu (trzy egzemplarze). Jedną z kopii dostarcz do wydziału komunikacji w mieście, w którym pojazd zarejestrowano. Druga kopia jest dla Ciebie (będzie potrzebna u ubezpieczyciela), trzecia zostaje u właściciela stacji demontażu. 

Ważne jest, by stacja demontażu posiadała zezwolenie na działalność i była w stanie wydać opisane wyżej zaświadczenie. Gdyby było inaczej to Ty ponosisz prawne konsekwencje braku tego dokumentu, zwłaszcza że auto może zostać sprzedane i np. brać udział w przestępstwie. 

Jeśli pracownik stacji zapyta Cię o zgodę na pozyskanie podzespołów z auta powinniście spisać umowę. 

Krok 2. Wyrejestrowanie 

W ciągu 30 dni musisz złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Za nieprzestrzeganie terminu grozi kara pieniężna. Przygotuj:

 • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Na stronie https://www.gov.pl/web/gov/wyrejestruj-pojazd, znajdziesz wzór wniosku. 
 • Dowód osobisty
 • Zaświadczenie ze stacji demontażu
 • Dowód rejestracyjny 
 • Tablice rejestracyjne
 • Karta pojazdu – jeśli była wydana
 • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wyrejestrowanie pojazdu.

Krok 3. Zgłoszenie wyrejestrowania do towarzystwa ubezpieczeniowego

Gdy zezłomujesz i wyrejestrujesz pojazd możesz starać się o zwrot części składki za niewykorzystany okres pozostały do końca polisy. Pamiętaj! Zawiadom swojego ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot składki Twoim obowiązkiem jest poinformowanie ubezpieczyciela o -wyrejestrowaniu auta. Przygotuj:

 • Zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu
 • Dowód osobisty
 • Numer Twojego rachunku bankowego
 • Numer polisy
 • Informacje o zezłomowanym aucie

W większości towarzystw zgłoszenia można dokonać online, oddziale lub u Doradcy ubezpieczeniowego. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku środki powinny znaleźć się na Twoim koncie.  

Pamiętaj, że jako posiadacz pojazdu masz obowiązek zachowania ciągłości polisy OC. Jeśli przy wyrejestrowaniu auta okaże się, że nie masz ubezpieczenia samochodu, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie karę. W przypadku auta osobowego i przerwy w OC powyżej 14 dni opłata wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku. 

Dlatego, jeśli nosisz się z zamiarem złomowania, nie czekaj, aż polisa OC wygaśnie. W sytuacji, gdy kończy się niebawem, koniecznie wznów ją na kolejny rok i opłać. Zyskasz prawo do zwrotu niewykorzystanych składek i, co ważniejsze, unikniesz kary za brak przerwy. 

Jeśli po zezłomowaniu auta planujesz zakup kolejnego, skontaktuj się z nami, przygotujemy dla Ciebie ofertę ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia OC w przypadku zezłomowania auta

W naszym kraju OC posiadacza pojazdu mechanicznego należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Polisa przypisana jest do auta, a nie jego właściciela. W związku z tym zezłomowanie kończy umowę ubezpieczenia, o ile dopełnione zostaną formalności. 

 

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies