Co to jest regres ubezpieczeniowy?

https://mentorui.pl/blog/11/co-to-jest-regres-ubezpieczeniowy

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie możesz bez problemu znaleźć w Wikipedii. Więc co robisz tutaj? Po co ja napisałem ten tekst wcześniej? Ponieważ sformułowanie: "roszczenie zwrotne przysługujące zakładowi ubezpieczeń na podstawie subrogacji wobec sprawcy szkody" wyjaśniające wyżej wspomniany termin wcale nie musi być zrozumiałe dla laika.

A przecież sprawa jest bardzo prosta:

  1. Poszkodowany zgłasza szkodę do swojego ubezpieczyciela, ponieważ z jakichś powodów nie może skorzystać z polisy Sprawcy.
  2. Ubezpieczyciel ocenia, że szkoda powstała z winy Sprawcy. Wypłaca poszkodowanemu pieniądze.
  3. Rachunek wystawia winnemu zaistnienia szkody.

Działania ubezpieczyciela z ostatniego punktu nazywamy właśnie regresem ubezpieczeniowym. W pierwszej kolejności zakład zwraca się o zwrot wypłaconych pieniędzy do ubezpieczyciela Sprawcy. Jeśli jednak ten ubezpieczenia nie posiada, to w ostateczności ubezpieczyciel poszkodowanego stara się odzyskać pieniądze z kieszeni Sprawcy.

Regres ubezpieczeniowy nie musi dotyczyć pełnej wysokości odszkodowania, a jedynie jego części. Ważne jest, by pamiętać, że pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczeń ma poszkodowany. Jednak, nawet gdy otrzyma on odszkodowanie ze swojej polisy, a jego ubezpieczyciel skorzysta z regresu, to kolejna stawka ubezpieczenia osoby zgłaszającej i tak będzie wyższa, jako że skorzystała ona ze swojej polisy.

Wypada w tym miejscu także wspomnieć, że w tekstach prawnych możesz natknąć się na dwa pojęcia: regresant i regredient. Pierwszy termin odnosi się do osoby sprawcy (lub szerzej - dłużnika) w sytuacji toczącego się postępowania regresowego. Regredientem natomiast nazywamy stronę przeprowadzającą takie postępowanie – ubezpieczyciela.

Uwzględniając powyższe informacje, logiczne wydaje się, że regres ubezpieczeniowy dotyczy wyłącznie ubezpieczeń majątkowych i komunikacyjnych, nie znajduje natomiast zastosowania przy ubezpieczeniach na życie lub osobowych. Tak czy inaczej, zarówno procedura, jak i jej skutki nie są przyjemne dla żadnej ze stron, z których każda ponosi jakieś koszty lub doświadcza utrudnień. Jest to jednak rozwiązanie konieczne, ponieważ dzięki niemu mamy pewność, że sprawca nie uniknie finansowej odpowiedzialności za powstałe szkody, nawet gdy nie ma ubezpieczenia lub nie przyznaje się do winy i odmawia udostępnienia numeru swojej polisy.

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies