Czy Twój dom w święta będzie bezpieczny ?

https://mentorui.pl/blog/49/czy-twoj-dom-w-swieta-bedzie-bezpieczny-

autor: Mentor Ubezpieczenia,

Warto zadać sobie to pytanie przed wyjazdem świątecznym. Wiele osób w tym czasie planuje odwiedzenie rodziny, nierzadko mieszkającej daleko. Coraz popularniejsze są też wyjazdy wypoczynkowe w tym okresie, wykorzystując dni wolne od pracy. Jeśli Ty także wyjeżdżasz w grudniu, przeczytaj jak zadbać o bezpieczeństwo swojego domu.

Kradzież/kradzież z włamaniem  

Co roku media donoszą o dużej ilości włamań i kradzieży w okresie okołoświątecznym. Wyjazd właścicieli to doskonała okazja dla włamywaczy. Ubezpieczyciele definiują kradzież jako bezprawny zabór mienia bez oznak włamania, natomiast kradzież z włamaniem jest już bezprawnym zaborem rzeczy lub jego próbą, dokonanym po uprzednim pokonaniu zabezpieczeń przy użyciu siły fizycznej lub/oraz narzędzi, pozostawiających ślady włamania. Podkreślamy, że dom musi mieć choćby podstawowe zabezpieczenia, by mógł zostać objęty ochroną. Minimalne wymogi zawsze podane są w OWU, różnią się one w zależności od wybranego towarzystwa. 

Klienci, którzy mają inne, dodatkowe zabezpieczenia mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Warto więc wspomnieć Doradcy jeśli masz : 
- rolety przeciwwłamaniowe 
- kraty w oknach 
- szyby o wzmocnionej odporności na włamanie 
- alarm lokalny 
- system alarmowy zintegrowany z monitoringiem oraz z włączeniem do akcji załóg interwencyjnych 
- alarm sygnalizujący włamanie na policji, w agencji ochrony 
- całodobowy nadzór osiedla lub budynku wielorodzinnego  
- stały dozór domu jednorodzinnego przez agencję ochrony mienia. 

Każde dodatkowe zabezpieczenie działa na Twoją korzyść – im więcej zabezpieczeń posiadasz, tym większą zniżkę możesz otrzymać.  

Uwaga! 

Jeśli jednak zostawisz otwarte okna lub drzwi do domu ułatwiając złodziejowi kradzież, to większość Towarzystw odmówi wypłaty odszkodowania.  
W przypadku ryzyka kradzieży nie musisz ubezpieczać całego mienia. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zakładają, że złodziej nie jest w stanie i nie zawsze chce ukraść wszystko, co posiadasz. Dlatego podczas doboru ubezpieczenia zostaniesz poproszony o określenie sumy ubezpieczenia, która będzie odpowiadać wartości tych przedmiotów, które mogą zostać ukradzione w trakcie jednego zdarzenia. Suma ta będzie określała jednorazowy maksymalny limit odpowiedzialności na pierwszą szkodę. 
Wiele towarzystw posiada w ofercie możliwość rozszerzenia kradzieży z włamaniem o rozbój i dewastację.  

Ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych  

Gdy opuszczasz dom sprawdzasz, czy wszystko jest wyłączone, zamknięte i zakręcone? Dbasz o okresowe kontrole instalacji, stanu technicznego budynku i kotłów? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to jest mało prawdopodobne, by z Twojej winy zdarzyło się coś, co spowoduje zniszczenie Twojego domu. Jednak przed skutkami działania żywiołu takiego jak ogień, czy powódź nie jesteśmy w stanie się uchronić. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie domu przed konsekwencjami zdarzeń losowych.  
Dom to miejsce, na które odkładamy całe życie, chcemy stworzyć dla siebie i rodziny azyl, w którym będziemy czuć się komfortowo. Gdy nieoczekiwanie dochodzi do pożaru, powodzi, czy innej tego typu tragedii jesteśmy bezradni. Aby temu zapobiec i zabezpieczyć się finansowo przed skutkami takich zdarzeń, warto wcześniej pomyśleć o dobrze dobranym ubezpieczeniu.  

Nasi Doradcy dopasują ofertę do Twoich potrzeb i wymagań, a Ty jednocześnie zyskasz: 

  • środki na pokrycie ewentualnych szkód,
  • usługi i wsparcie po szkodzie,
  • dodatkowe zabezpieczenie na wypadek często występujących ryzyk.  

W przypadku ubezpieczenia od tzw. ryzyk losowych powinieneś ubezpieczyć 100% wartości nieruchomości. Zazwyczaj w wyniku pożaru i akcji ratowniczej zniszczeniu ulega cały majątek. To, co nie zostanie spalone, jest zalane przed strażaków i traci na wartości. Dlatego warto ubezpieczyć wszystko, co może zostać zniszczone w wyniku pożaru. Podobnie jeśli chodzi o inne zdarzenia losowe, aby odszkodowanie obejmowało wszystkie straty nie opłaca się ograniczać ubezpieczenia do wybranych ruchomości.  

Ochrona od przepięć  

Posiadasz w domu dużą ilość sprzętu elektronicznego ? Ile kosztowałyby wszystkie Twoje sprzęty po ich zsumowaniu? Drogie sprzęty elektroniczne warto objąć ochroną w swojej polisie mieszkaniowej, m.in. od przepięć.  
Uszkodzone mogą zostać sprzęty audiowizualne, komputery, czy instrumenty muzyczne, ale także np. piekarnik w zabudowie, czy pralka będąca stałym elementem. Jeśli jesteś fanem inteligentnych technologii i pilot pomaga Ci w sterowaniu sprzętami w domu, ale także poza nim, np. bramą wjazdową, ubezpieczenie od przepięć z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.  
Aby móc w pełni ubezpieczyć dom od przepięć w podstawowym zakresie polisy powinno znaleźć się ubezpieczenie ruchomości domowych oraz stałych elementów (piekarnik w zabudowie).  

Ważne ! 

Sprawdź w OWU definicje przepięć w interesującym Ciebie towarzystwie. Istotne jest, czy obejmuje tylko przepięcia wywołane czynnikami atmosferycznymi, czy również elektryczne, czyli spowodowane wzrostem lub spadkiem napięcia w sieci. Te drugie często stanowią rozszerzenie, które do polisy można dokupić.  

Ochrona w razie pęknięć i stłuczeń 

Elementy szklane w domu są zazwyczaj bardzo drogie, a jednocześnie przedmioty wykonane ze szkła łatwo mogą ulec stłuczeniu, rozbiciu lub pęknięciu. Szyby w oknach, meblach, płyty indukcyjne, fragmenty kominka mogą ulec zniszczeniu w skutek nieprawidłowego użytkowania lub nieszczęśliwego zdarzenia.  

Home Assistance  

Domowy Assistance obejmuje usługi, które są powiązane z funkcjonowaniem domu, a ich koszt pokrywany jest z polisy. Zakres różni się w zależności od Towarzystwa oraz wariantu. Mogą to być np.  
- usługi hydrauliczne, ślusarskie, elektryczne, itp.  
- naprawa sprzętu RTV lub AGD,  
- pomoc medyczna dla domowników,  
- opieka nad dziećmi lub zwierzętami,  
- organizacja niezbędnej pomocy po szkodzie,  
- concierge, 
- serwis informatyczny,  
- assistance rowerowy.  

Podstawowy assistance znajduje się w większości polis, bardziej rozbudowany zakres usług dostępny jest po wykupieniu rozszerzenia.  

Ochrona ubezpieczeniowa chroni nas od następstw już zaistniałych sytuacji, starajmy się jednak aby do nich nie doszło przestrzegając kilku prostych zasad.  

Przed wyjazdem, zawsze:  

  1. Zadbaj o ochronę ubezpieczeniową.
  2. Poproś sąsiada o zwrócenie uwagi na Twój dom pod Twoją nieobecność.
  3. Zamknij drzwi i okna w całym domu, nie zapominając o piwnicy i wszystkich pomieszczeniach na terenie posesji, np. garaż, kotłownia, schowek na narzędzia ogrodnicze.
  4. Wyjmij pocztę ze skrzynki.
  5. Zakręć wszystkie zawory.
  6. W jednym pomieszczeniu zostaw włączone światło.
  7. Jeśli posiadasz systemy alarmowe, uruchom je.  

A teraz jedź spokojnie spędzić święta w gronie rodzinnym bez stresu i zmartwień, a Twój dom będzie bezpiecznie czekał na Was.  

© 2009 - 2024 Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Regulamin Polityka Prywatności o Mentor Ubezpieczenia Kontakt Cookies